ברוכים הבאים למרכז המידע

הרשמה למרכז המידע

הרשמה למרכז מידע

אחת לחודש נשלח לך ניוזלטר מרוכז עם עדכונים ומאמרים חדשים


לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
0
22/09/2013 | 

עדותו של ילד שהחלים מטורט

להתבגר עם אומגה: אסף מספר על חוויותיו כילד טורטניק ועל תהליך ההחלמה באמצעות אומגה 3 משמן דגים.
החוויות, הרגשות, הזכרונות, ההתבגרות וההתגברות.

ההתחלה
יצאתי לאוויר העולם ביוני 1991 ואובחנתי כפג עם בעיה של חוסר סוכר בדם, לכן ביליתי את ימי הראשונים באינקובאטור. אחרי שלושה ימי אשפוז יצאתי הביתה כדי להמשיך במסע הצמיחה שלי. הזיכרון הכי מוקדם שלי הוא מהפעוטון, אז הייתי משחק בחצר עם חבריי, לרוב במשחקי שטות ופראות ובניסיון להתיש את המטפלות. המשחקים כללו בין היתר טיפוס על גדרות, התנגשויות טרקטורים והפלת קוביות. בגן הרביתי לשחק בחצר עם הארנבות ולרדוף אחרי השרקנים בכלוב, לשחק בארגז החול ועם הכבשה טליה. באחד המקרים החלטנו להפוך את טליה לסוס מרוצים, ואני נבחרתי להיות הפרש. במופע להטוטים זה עליתי על גב הכבשה ושמתי פעמיי אל עבר מקום לא ידוע אליו תבחר הכבשה לרוץ… אני זוכר שהייתי מציק לילדים בגן ומפריע בזמן מנוחת הצהריים. מידי פעם, תוך כדי משחק, היו שולחים אלי מכל אנשי המקצועות הרפואיים כדי לנסות ולהבין את פשר התנהגותי הפראית במיוחד.

באותה תקופה התחילו הרבה טיקים שהתבטאו באובססיה להביא את הגוף לתנועות מסוימות לא רציונאליות, כמו מתיחת שרירים בגפיים ובפנים. אני ממש זוכר את התחושה. כמו כן, דברים היו מעצבנים אותי בקלות, למרות שאז לא הבנתי את זה. אני זוכר שהייתי נורא מקובע. בבית הייתי מתפרע הרבה והיו ניסיונות רבים לטפל בי. אמרו לי שזו תסמונת טורט, אך באותה תקופה לא ראיתי משהו חריג בהתנהגותי, ולא ייחסתי לכך חשיבות רבה.

מה שכן הציק לי באופן מודע היו אלרגיות רבות וחזקות, שתקפו אותי בדרך כלל בזמן משחקים על הדשא, ביציאה לטיולים ובחילופי העונות. בגיל חמש בערך אובחנתי כאלרגי ללטקס, ובשל כך נאסר עלי העונג שבמשחקים עם בלון. בימי ההולדת שלי לא היו בלונים וכל חברי סבלו מכך מאוד.

עם כניסתי לבית הספר בקיבוץ, מיד הבנתי שהממסד הבית ספרי לא נועד בשביל טיפוסים כמוני. את רוב שנות היסודי העברתי בניסיונות בריחה מבית הספר, בהפרעות בשיעור ובהצקות למורים. באחד המקרים למשל הוצאתי את האוויר מגלגלי הקלנועית של המורה וברחתי, כמובן שהסתבכתי כהוגן. הרבה פעמים היו לי ריבים עם חברים כי הייתי חסר סבלנות, אבל הייתי מקובל חברתית בסך-הכול. אני זוכר שהורי השקיעו את מירב זמנם בניסיון להחזיר אותי למסגרת הנורמטיבית.

טיפולים תרופתיים
בהתחלה, על כל מקרה של התפרצות אלרגיה הייתי מקבל זריקות הרגעה עם סטרואידים. עם השנים ועם הרגעות התופעה, התחלתי להשתמש במשחות אנטי דלקתיות ובכדורי אהיסטון, אבל לא היה פתרון ארוך טווח.
אני זוכר שכדי לטפל בטורט קיבלתי כדורי הלידול שהרדימו אותי.

טיפולים אחרים
כדי להרגיע את האלרגיות היו לוקחים אותי לטיול בעגלה בחוץ. כדי לטפל בטורט עשו לי תרגילי התעמלות מיוחדים שהיו די כייפים ונהניתי לעשות אותם, למרות שהיו די מטופשים ולא הבנתי למה זה טוב. אני זוכר שהייתה לי אובססיה לזיכרון של שמות של שחקני כדורגל והייתי מכריח את אמא לזכור את זה, ובתמורה שיתפתי פעולה עם התרגילים.

תזונה
אני זוכר שבגן הייתי ממש מכור לממתקים. לפני שהתחלתי עם האומגה, התזונה שלי התבססה על הרבה ממתקים, אורז לבן, משה בתיבה, צ`יפס, אפונה עם גזר, עוף (מה שיש בחדר אוכל של הקיבוץ).
את השינוי התזונתי התחלתי בסביבות גיל עשר, ובהדרגה הגעתי לתזונת אומגה שבה אני מתמיד מאז גיל שש-עשרה בערך.

התקדמות הטיפול
בכיתה ג` התחלתי לצרוך אומגה 3 באופן סדיר. קשה לי לומר שהרגשתי השפעה מיידית על ההתנהגות, מפני שבכל מקרה היה לי קשה להבחין בעצמי שמשהו לא בסדר בהתנהגות שלי.

התחלתי להיות מודע להתנהגות שלי ולהשפעתה על הסביבה בסביבות כיתה ט`, ואז גם הפסקתי לעשות צרות בבית הספר. הבנתי שאם אני לא אהיה אחראי למעשיי אז אף אחד לא יעשה זאת בשבילי, ורק אני יכול לדאוג שהציונים שלי בבית הספר יעלו. הבנתי שעלי לשלוט במעשיי. אמנם לפני כן חשבתי שאני יכול לעצור את עצמי, ידעתי להבדיל בין טוב ורע ועברו לי בראש מחשבות רגועות, אבל לא משנה מה הייתי חושב, הייתי פועל כמו חיה, אינטרסנטי, אימפולסיבי, לא רגיש חברתית, פשוט לא יכולתי לשלוט בעצמי. כשהגעתי לכיתה ט` הרגשתי פתאום שאני מצליח לקשר בין מחשבה למעשה ולשלוט במעשים שלי ולסנן אותם.

המצב כיום
בהשוואה להתנהגותי לפני הטיפול, אני הרבה יותר רגוע ושקול. הרבה פחות אימפולסיבי ויותר רגיש חברתית. אני נותן דגש על ההשפעה החברתית של מעשיי. אני יותר מודע למעשיי ומבקר את עצמי, מנסה ללמוד ולהתפתח ולא רק לחיות את הרגע.

מבחינה גופנית, האלרגיות שלי נעלמו כמעט לגמרי. הן מופיעות לעיתים נדירות בתנאי מזג אויר מסוימים. בלטקס כבר מותר לי לגעת. כמו כן, אני לא מנצל את האנרגיות שלי עד תומן כמו שעשיתי לפני, אלא שוקל את מעשיי ולפעמים מחליט שלא יהיה לי את הכוח לבצע משימה גופנית מסוימת.

בנימה אישית
אל תתייאשו. גם אם בטיפול באומגה 3 לא רואים תוצאות מהירות, צריך סבלנות והתוצאה משתלמת. לי הטיפול באומגה 3 העניק את האפשרות לשלוט בעצמי ולהתבגר.

לסיפורים נוספים

לחנות

להמלצות שימוש ומחשבון מינונים