ברוכים הבאים למרכז המידע

הרשמה למרכז המידע

הרשמה למרכז מידע

אחת לחודש נשלח לך ניוזלטר מרוכז עם עדכונים ומאמרים חדשים


לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > אומגה 3- מה זה? > האם לאכול דגים ואיזה? תכולת חומצות שומן חיוניות בדגים מקופסת שימורים 
4
10/08/2014 | 

תכולת חומצות שומן חיוניות בדגים מקופסת שימורים

מחקר רוסי בדק את תכולת חומצות השומן החיוניות ב 3 סוגי שימורי דגים הפופולריים ביותר ברוסיה, עם דגש על אומגה 3 EPA ו DHA. המוצרים שנבדקו: דגים קטנים מהאוקיינוס השקט, הרינג מהאוקיינוס השקט ושפרוטי מהים הבלטי. הממצאים העלו ריכוז גבוה מאוד של אומגה 3 במוצרים שנבדקו בהשוואה למה שדווח בספרות המחקרית. המוצרים שנבדקו נמצאו כיעילים מאוד מבחינה תזונתית בכל הקשור לאומגה 3.

להורדת המאמר המלא | תרגום התקציר: אומגה 3 גליל

גיא: מסקנת המחקר חשובה מאד- שימור בקופסאות לא פוגע בתכולת האומגה 3 של הדג! מצד שני תכולת האומגה 3 של הדג המשומר תלויה באופן מלא בתכולת האומגה 3 של הדג הנא, התלויה מצידה בתזונתו של אותו דג. קשה מאד בארץ לדעת את תכולת האומגה 3 בדגים בכלל ובדגים משומרים בפרט. אנסה לתת מספר קוים מנחים לבחירת הדג:

1. הדג המשומר הנפוץ ביותר בארץ הינו טונה. הוא גם בדרך כלל הזול ביותר. בשר הטונה בארץ הינו השריר של הטונה והינו כמעט נטול שומן לגמרי ולכן גם תכולת האומגה 3 שלו נמוכה. הנתחים השמנים ביותר של הטונה הולכים לשווקי הדגים ביפן ונמכרים לחנויות סושי במחירים גבוהים מאד. בהקשר של מתכות כבדות ורעלים- טונה הינה דג טורף עליון והרעלנים מצטברים בדג יותר ויותר בכל שלב בשרשרת המזון ולכן הסיכון בבשר טונה גבוה יחסית. כמובן שהסיכון בכל מנה ספציפית תלוי במזון ובאזור בו גדל הדג אך טונה גדלה בכל האוקיאנוסים והימים ולכן לא ניתן לדעת מהיכן הגיע בשר הטונה הספציפית בקופסה שבידינו כרגע. אני לא ממליץ על טונה מקופסה כמקור לאומגה 3 ובכלל.

2. הדג המשומר השני בפופולריות שלו בארץ הינו סרדין. הסרדין הוא דג קטן מאד ומצוי בתחתית שרשרת המזון וניזון ישירות מפלנקטון. תכולת השומן שלו גבוהה והוא משומר שלם בתוך הקופסה (צפוף כמו בקופסת סרדינים). לכן הסיכוי שבסרדין יש הרבה אומגה 3 ומעט מאד רעלנים הוא טוב ואני מאד ממליץ על סרדין משומר (גם טרי כמובן)

3. הדג השלישי הנפוץ בארץ הינו מקרל. מקרל הינו גם דג קטן בתחתית שרשרת המזון וגם הוא משומר בנתחים שלמים יחסית, אם כי לא שלם כמו הסרדין. גם המקרל הינו דג שמן ולכן בעל תכולת אומגה 3 גבוהה וגם עליו אני ממליץ.

4. דגים משומרים אחרים לאוו דווקא בקופסאות גם מומלצים אם כי אלו יקרים יחסית.

קריאה נוספת: EPA ו DHA מה זה?

Content of essential polyunsaturated fatty acids in three canned fish species

MICHAIL I. GLADYSHEV , NADEZHDA N. SUSHCHIK , OLESIA N. MAKHUTOVA & GALINA S. KALACHOVA

Institute of Biophysics of Siberian Branch of Russian Academy of Sciences, Akademgorodok, Krasnoyarsk, Russia, and Siberian Federal University, Krasnoyarsk, Russia

Abstract

Three canned fish species*Pacific saury (Cololabis saira), Pacific herring (Clupea harengus) and Baltic sprat (Sprattus sprattus)*most common and popular in Russia, were analyzed for fatty acids. Special attention was paid to long-chain essential polyunsaturated fatty acids: eicosapentaenoic acid (20:5v3) and docosahexaenoic acid (22:6v3). Sums of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid in saury, herring and sprat were, on average, 2.42, 1.80 and 1.43 g/100 g product, respectively. Contents of these essential acids in all the canned fish species were found to be very high compared with many other fish reported in the available literature. All the canned fish appeared to be highly valuable products for human nutrition concerning the content of eicosapentaenoic and docosahexaenoic acid.

Read full text

4 תגובות

 1. כן זה מאד מעניין – מה קורה לדגים משומרים בשמן צמחי
  והאם כתוצאה מכך יש “חסימה” או נטרול של האומגה 3
  והחומצות הנלוות.

  • שלום עמי
   שאלה טובה. התשובה היא שלילית. אמנם בשומן הצמחי יש אומגה 6 ואומגה 6 היא בתחרות עם אומגה 3 אבל הגוף תמיד מעדיף לנצל את האומגה 3 לפני האומגה 6. לכן אין כאן ענין של חסימה והגוף שלך ידע לנצל את האומגה 3 שיש בדג ללא קשר לשאלה באיזה סוג שמן הדג שוחה בקופסה.
   יש ענין אחר והוא היחס בין אומגה 6 לאומגה 3 וככל שתאכל יותר שמן צמחי מסוג אומגה 6 כמו שמן תירס או סויה כך היחס בין אומגה 3 לאומגה 6 יהיה גרוע יותר. מסיבה זו אני מעדיף שדגים בשמן יהיו בשמן זית (אומגה 9 שאיננה בתחרות עם אומגה 3) ולא בשמן סויה או תירס
   גיא

 2. שלום, ראשית המידע כאן נפלא ומרכז ממש הרבה נושאים שנלמדים בחלקיקים, על כך תודה.
  הבנתי שניתן להשיג שימורי סלמון פרא מאזור קמצ’טה, ידוע לך איפה ואם גם הם נבדקו.
  להבנתי הם השימורים העדיפים.

  • שלום ותודה על הפרגון. סלמון מקמצ’טקה נשמע מעולה. כשגיא בן צבי מנכ”ל אומגה גליל היה שם הוא אכל סלמון ישירות מהנהר. אנחנו לא יודעים אם מישהו בדק אותם לתכולת אומגה אבל אנחנו מניחים שיש בהם. בהצלחה!

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם


− 2 = שלוש