ברוכים הבאים למרכז המידע
לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > מטבוליזם של אומגה 3 אומגה צמחית או אומגה ימית? 
2
25/02/2020 | 

אומגה צמחית או אומגה ימית?

אומגה 3 צמחית או ימית? אתיל-אסטר או טריגליצריד? והאם קיבתך עשויה מקלקר?

שלום לקוראינו היקרים. מה שלומכם?

הימים סוערים גם בקלחת הלאומית וגם בקורונה שמטרידה את כולם, אך החיים נמשכים ונושאים מעניינים וחשובים בהיבט הבריאותי והצרכני כאחד מעסיקים אותנו.

החודש ערכנו מבחן השוואתי בין אומגה 3 צמחית לאומגה 3 ימית כדי לשאול ולהבין אחת ולתמיד- מה ההבדל?
ובהזדמנות זו ניסינו גם לעשות סדר בנושא שמעסיק צרכני אומגה 3: הזמינות הביולוגית של תוספי אומגה 3 בהשוואה בין אתיל-אסטר לטריגליצריד.
הממצאים וההסברים לפניכם.

אומגה ימית או אומגה צמחית?

הגרף להלן מסכם השוואה שערכנו בין 10 צרכני אומגה צמחית ממרווה מרושתת ו 10 צרכני אומגה ימית משמן דגים EPA+ DHA מסוג אתיל אסטר, כולם צורכים את המוצר לפחות 3 חודשים. בחנו את מדד אינדקס אומגה 3 עבור כל צרכן וגם בדקנו עלות יומית ממוצעת עבור כל צרכן, בהתבסס על מחירי השוק. סיכום התוצאות בגרף:

גרף אינדקס ועלות ימי מול צמחי

גרף אינדקס ועלות ימי מול צמחי

מסקנות:
• שמן דגים בעלות של כ 3 שקלים בלבד ביום מביא לאינדקס המומלץ של 8% (זמינות ביולוגית מוכחת).
• שמן מרווה מרושתת גם בעלות של כ 6 שקלים ביום לא מעלה את האינדקס

קחו אותי להסבר מפורט יותר לחצו כאן

אתיל-אסטר או טריגליצריד?

תודה ששאלתם.
חומצות שומן אומגה 3 יכולות להגיע קשורות (אסטר = קשר) בשתי צורות:

אסטר של גליצרול (גליצרול- סוג של סוכר) ואז הן נקראות “טריגלצריד” או אסטר של אתנול (אתנול- אלכוהול טבעי) ואז הן נקראות “אתיל-אסטר”. שמן דגים אתיל-אסטר (הסוג של אומגה 3 גליל) הוא הנפוץ ביותר בעולם ויש לכך מספר סיבות:

מאפשר להגיע לריכוז גבוה יותר של חומר פעיל בכל כמוסה.
מתעכל בקלות ולכן עדיף לבעלי בעיות עיכול.
זול יותר לייצור ולכן זול גם במוצר הסופי לגרם חומר פעיל EPA+DHA.
והכי חשוב- הזמינות הביולוגית שלו גבוהה והיעילות שלו במצבי מחסור מוכחת בהמון מחקרים קליניים, כולל במבחן ההשוואה מול אומגה 3 צמחית.

יש לציין ששתי הצורות בטוחות לשימוש ובעלות זמינות ביולוגית גבוהה ולכן יהיו יעילות בהעלאת אינדקס אומגה 3 וביעילות הקלינית (אם כי עדויות בשפע יש בידינו רק מצרכני אתיל-אסטר). כמו כן שתיהן רגישות לחימצון, כמו כל אומגה 3 אחרת, גם צמחית, ולכן חשוב שישמרו בקירור.

למה זה צריך להעסיק אותנו? האמת, זה לא. בישראל קשה להשיג אומגה 3 בצורת טריגליצריד, כנראה בגלל המחיר הגבוה, אבל גם אין סיבה להתאמץ. גם אתיל-אסטר וגם טריגליצריד יכולות להיות יעילות לאינדקס אומגה 3 וגם להשפעות קליניות. וזה מה שחשוב.

האם קיבתך עשויה מקלקר?

תודה ששאלתם.
לא. קיבתנו אינה עשויה מקלקר. וגם אינה מכילה קלקר. לכן אם ראיתם את הסרטונים המופצים לגבי אומגה 3 משמן דגים מסוג אתיל-אסטר והריאקציה שלו עם כוסות קלקר- אל לכם לדאוג. כי קיבתכם אינה מקלקר.

אומגה 3 אתיל-אסטר אכן מייצרת ריאקציה כימית במגע עם קלקר ומסיבה זו איננו ממליצים לשתות שמן דגים מכוסות קלקר (ולא משום כוס חד פעמית) ובכך להימנע מהרס הכוס, מאובדן חומר פעיל ומתוצרי הלוואי של הריאקציה הכימית.

לעומת זאת אנו ממליצים לצפות בסרטונים חסרי שחר בעין ביקורתית ולהיזהר מהריאקציה האינפורמטיבית שעלולה להיווצר מהמפגש שלהם עם חומר לא מדעי.

אז מה ההמלצה?

תודה ששאלתם 😉

תיסוף עוזר רק כשחסר!
אז בדקו את עצמכם- האם בכלל חסר לכם אומגה 3?

בדיקת אינדקס אומגה 3 של אומגה מטריקס מגרמניה, המשווקת על ידינו ומבוצעת באופן עצמאי בבית, עונה על שתי שאלות מהותיות:

האם בכלל חסר לי אומגה 3? כלומר- מה הסיכוי שתוספת אומגה 3 תהיה אפקטיבית עבורי בשיפור איכות החיים בהווה או הגנה מפני מחלות לב בעתיד?
האם אני ממיר יעיל של אומגה 3 צמחית לאומגה 3 ימית? כלומר- האם מספיק לי לאכול זרעי פשתן, צ’יה ואגוזי מלך, או שאני צריך גם תוספת מן החי בצורת דגים או שמן דגים?

למידע נוסף והזמנות לחצו כאן

2 תגובות

 1. שלום.
  א. רציתי לשאול כיצד עשיתם את הבדיקה (ההשוואה)?
  ב. אם אחליט לקנות את המוצר – מה המינון שמומלץ לילד בן 12 (על הרצף האוטיסטי) והאם יש מחקרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים שהראו שצריכת אומגה 3 תורמת לשיפור אצל אוטיסטים?

  תודה נאוה

  • שלום נאוה
   א. בדיקת האינדקס מול צריכת אומגה 3, ימית וצמחית, בוצעה במסגרת מחקר שאנו עורכים מול לקוחות שלנו שביצעו את הבדיקה והסכימו להשתתף במחקר. יש כבר מספר מאות תוצאות והן ממשיכות להצטבר (הממצאים שפרסמנו במאמר הזה חוזרים על עצמם). הממצאים מבוססים על סוג ומינון האומגה שהם צרכו (ימית או צמחית) ואינדקס אומגה 3 שנמצא בבדיקה.
   ב. באתר שלנו יש מחשבון מינונים ראי כאן https://newshop.omega3galil.com/%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%9F/ ויש גם קטגוריה של אוטיזם בגיל צעיר. כן יש לא מעט מחקרים על אומגה 3 ואוטיזם הן לגבי המחסור שנפוץ בילדים אוטיסטים והן לגבי השפעת התיסוף. יש גם סיפורים רבים בישראל של הורים שמדווחים על שיפור בילדיהם עם תיסוף אומגה 3. כמובן שהאומגה חייבת להיות איכותית ולא מחומצנת והמינון צריך להיות מתאים למשקל ומצבו הבריאותי של הילד. חשוב מאד גם לתסף ויטמין E במקביל לאומגה מכיוון שלילדים אוטיסטים בדרך כלל יש עומס מחמצן גבוה במיוחד.
   בברכה, גיא

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם


חמש + 1 =