ברוכים הבאים למרכז המידע

הרשמה למרכז המידע

הרשמה למרכז מידע

אחת לחודש נשלח לך ניוזלטר מרוכז עם עדכונים ומאמרים חדשים


לחיפוש בטקסט חופשי במרכז המידע הקלידו מילות חיפוש בתיבה
מרכז המידע  > נושאים חמים רפואת יתר- פרויקט תרגום הספר Doctoring Data 
2
15/01/2017 | 

רפואת יתר- פרויקט תרגום הספר Doctoring Data

לפרויקט באתר מימונה לחצו כאן

אם גם אתם עוברים לפעמים (או מעניקים) טיפול רפואי- זה בשבילכם!

בכל יום ראשון אני יוצא לרכיבת אופניים עם חבריי. כולנו בגילאי ה 45-65. בעצירות אנחנו תמיד משוחחים, ושמתי לב שיש כמה נושאים קבועים: התרופות שאני לוקח, התרופות של ההורים שלי, לאיזה בדיקה אני מלווה את הוריי מחר (ובלי להודות בקול רם- אני פוחד שגם אני אצטרף למסע הרפואי הזה בקרוב…)

אני לא רופא, ואין לי השכלה רפואית. הרבה אנשים פונים אלי לייעוץ, כי הם יודעים שאני מתעמק. ולפעמים הם אומרים לי: "אם אתה אומר- אנחנו מאמינים". ואז אני זז בחוסר נחת. אל תאמינו לי, תקשו קושיות, תקבלו רק את מה שמרגיש לכם נכון. קחו אחריות על ההחלטות שלכם. אני אמשיך לייעץ באהבה כי אני מרגיש שיש לי מה לתת. אבל אני מאוד רוצה שיהיה דיון וחשיבה עצמאית. אני לא יכול להגיד לאף אחד מה לעשות. כמו שהרופא לא יכול. הקלות שבה אנחנו מחשיבים דבר כ"אמת" מטריד אותי מאוד.

ואז פגש אותי הספר Doctoring Data של הרופא דר' מלקולם קנדריק. והרגשתי שיש בו תשובות לשאלות. הספר נותן כלים ברורים לשיפוט עצמאי, עוזר לברור עצות רפואיות מתוך דברי הבל, עוזר לזהות הטעיה ולעמוד איתן מול כותרות מפחידות.

אודות המחבר והמלצות נוספות בהמשך הדף.

מה נותן לי הספר הזה? כלים לשיפוט עצמאי. הוא חושף בפניי מידע שלא מוסרים לי במוסדות הרפואה. באמצעותו אני מבין טוב יותר את העולם הנשקף אלי מהמרפאה.

הנכם מוזמנים להצטרף לפרויקט מימון המונים, שבאמצעותו בכוונתי לתרגם ולהפיק ספר-חובה זה לקורא העברי. בתמורה תקבלו ספר שיעזור לכם לברור עצות רפואיות.

פרויקט זה אינו למטרת רווח ואינו אוסף תרומות. הוא נועד להפקת הספר ולקידום החיים ללא תרופות.

בברכה, גיא בן צבי

אודות המחבר

דר' מלקולם קנדריק סיים את ביה"ס לרפואה והתמחה כרופא משפחה בסקוטלנד. לאחר עשור בתפקיד, החל מחלק את זמנו בין רפואה לחינוך. כרופא, הוא חי ועובד בצ'שייר. כמחנך, ייסד את מערכת החינוך המקוונת לקהילת הקרדיולוגים ביחד עם הועדה האירופית והקים את אתר המוסד הלאומי הבריטי למצוינות קלינית.
קנדריק הוא חבר מקורי במרכז אוקספורד לרפואה מבוססת ראיות וברשת הבינ"ל של ספקני הכולסטרול The International Network of Cholesterol Skeptics THINCS, שהיא קבוצת מדענים, רופאים וחוקרים שחושבים שכולסטרול אינו גורם למחלות לב. התמחותו ארוכת השנים הביאה לפרסומים בכתבי עת כגון BJM, Medical Hypotheses, Pulse.

ספרו The Great Cholesterol Con (הונאת הכולסטרול הגדולה) שם אותו במרכז הבמה בדיון על תאוריית ה'תזונה-כולסטרול-לב' העולמית.

מלקולם הוא אדם נשוי פלוס שני ילדים ושני חתולים. הוא שואף לראות יותר אנשים קוראים תיגר על הסטטוס קוו הרפואי, שואלים שאלות ומביאים תהיות לידי ביטוי. הוא אוהב לעשות סקי, לשחק גולף, להפליג, לשחק סקווש, לטייל בגבעות ולשתות… לא בהכרח לפי הסדר הזה.

המלצות

פרופ' תימות'י נוקס  MD, PhD רופא ספורט:

"ד"ר קנדריק לא כותב מתוך אגו או יוהרה. הוא כותב מפני שהוא ראה את האמת והוא רואה באמת הזאת סיבה לדאגה. הוא כותב כרופא כללי העובד בקווי החזית של הרפואה המודרנית. אין הוא אקדמאי ממגדל השן, ובכל זאת תפיסת המדע שלו עולה על זאת של רוב האקדמאים מסוג זה. הוא כותב אך ורק כדי להעצים את הפרט, מפני שהוא מאמין ש'ידע הוא כוח'. ברור שאני, החי ונושם מדע, מועצם בזכות הידע המדעי ששאבתי מכתביו.
תודה לך ד"ר קנדריק. חוללת שינוי משמעותי בהבנה שלי.
כעת אנו חייבים לוודא שכל העוסקים במקצוע שלנו, ובמיוחד אלה שרק נכנסים אליו, ייחשפו למידע המעצים הזה. הוא הרבה מעבר לחשוב. עתיד המקצוע שלנו אולי תלוי ממש בהבנתנו מדוע אנחנו מאמינים כפי שאנו מאמינים.
ומדוע אנחנו בדרך כלל טועים."

דר' משה פרנקל פרופ' חבר קליני באוניברסיטת טקסס ארה"ב, מייסד המרפאה לרפואה משלימה ואינטגרטיבית במרכז הרפואי לסרטן ע"ש מד אנדרסון ביוסטון טקסס, מנהל היחידה לרפואה משלימה במכון האונקולוגי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא

"הנושא של אבחון וטיפול יתר מקבל תאוצה הן בפרסומים המדעיים המופיעים בנושא והן בעניין הרב שנושא זה נמצא בקרב הרופאים והמטופלים כאחד. הנושא מקבל תהודה גלובלית ואף אצלנו בארץ נוסדה לאחרונה חברה למניעת אבחון יתר וטיפול יתר בתוך ההסתדרות הרפואית של הרופאים בישראל (הר"י), עם מטרה עיקרית של העלאת המודעות לנושא בקרב הרופאים והציבור בישראל.
הספר מתייחס בדיוק לבעיה זו, ומעלה הרבה ספקות לגבי התייחסות למידע רפואי כמידע חד משמעי. המחבר מעלה שאלות רבות לגבי מהימנות המידע הרפואי ונותן דרכים להעריך זאת. אם כי לעיתים קרובות בדיקת מהימנות מידע מדעי היא לא כל כך פשוטה, הן לאנשים הנמצאים במקצוע הרפואה והן לאנשים הנמצאים מחוצה לו. אך בהחלט בשלב ראשון יש צורך להעלות את המודעות וההבנה, להעלות את השאלות הנכונות ולהגביר את המודעות לחוסר הוודאות הקיים במקצוע הרפואה.
הבנת נקודות אלו דורשות מהמטופלים כיום להיות יותר מעורבים באבחון ובטיפול, ולעיתים אף לחפש אפשרויות יעילות נוספות בעלות פוטנציאל נמוך לנזק…אנחנו יודעים בצורה חד משמעית שמטופלים המעלים שאלות ומעורבים יותר בטיפול הניתן להם, יותר בריאים…"

 דר' עופר שחר, רופא משפחה: 

"אתם אוחזים בידכם את אחד הספרים שישנו את המחשבה שלכם מקצה לקצה על מה טוב ומה רע בעולם הרפואה. מה אמיתי ומה פחות אמיתי. למי ולמה להאמין ולמי וממה להתעלם. קנדריק שוחט כמה וכמה פרות על הדרך מבלי לפחד מאף אחד, תוך כדי כך שהוא סולל לנו דרך חדשה או בעצם רק מנקש עשבים וחושף דרך ישנה. זו שמאז ומעולם הלכנו בה, רק שבמרוצת השנים שכחנו שהיא קיימת. אני מזהיר אתכם מראש, זה לא ספר של סוף טוב. זה לא ספר שמבטיח עולם טוב יותר, אבל זה כן ספר שיפקח את עיניכם לעולם הרפואי האמיתי של ימינו, על שלל צבעיו וגווניו. הכרות זו, לטעמי, רלוונטית מאוד לכל אחד שבריאותו חשובה לו"…

טום נאוטון, בלוגר בריאות:

"מלקולם קנדריק הוא המארק טוויין של סופרי הרפואה, המנופף בעט משלו שהתלהטה בגיהינום – גיהינום, במקרה זה, הוא השיטה הרפואית שנועדה לשכנע רופאים כי כמעט כל דבר שיש בו דופק אינו נורמלי וזקוק לטיפול. למעשה, אני יכול לתמצת את 'רפואת יתר' של קנדריק בפרפרזה של טוויין עצמו: 'אם הרופא שלך לא קורא את הספרות הרפואית, חסר לו מידע. אם הוא כן קורא את הספרות הרפואית, המידע שלו מוטעה.'

הרופא שלך יכול להרשות לעצמו מידע מוטעה. לא כן אתה – כלומר, אלא אם כן אינך מתנגד שיאבחנו אצלך 'מחלה' שלא נודעה עד כה… שהתגלתה ממש בעוד מועד במקביל לפיתוח תרופת פלא חדשה… שאושרה על בסיס ממצאים מפוקפקים… מתוך מחקר שנועד ונוהל על ידי יצרן-התרופה… ששילם למובילי דעה חשובים כדי שישבו בוועדה ממשלתית שכתבה את הנחיות הטיפול… המורות לרופא שלך לרשום את תרופת הפלא החדשה… המייצרת תופעות-לוואי מאוסות… שיש לטפל בהן בעוד תרופות פלא.
קנדריק מסיט את הווילונות ומזמין את הקורא להבין איך השיטה עובדת (או נכון יותר, לא עובדת), ומשמש כמורה דרך שהוא גם מצחיק עד שיגעון וגם אינפורמטיבי. לטובתכם, אני מציע שתירשמו לסיור."

תודה.

גיא בן צבי וצוות אומגה 3 גליל

2 תגובות

 1. אני רוצה להזמין את הספר אבל נגמר הפרויקט במימונה…. יש אפשרות?:)

  • שלום עידן
   תודה על ההתעניינות. כרגע לא ניתן להזמין ספר, אבל יש רשימת המתנה.
   ארשום לי את המייל שלך ואעדכן כאשר יהיה שוב זמין.
   בברכה,
   אור

אהבתם את הפוסט? נשמח לשמוע אתכם


+ 1 = שבע